Nowy Rok – jak go dobrze zaplanować?

Nowy Rok to dla wielu z nas data graniczna, nowy początek i świeży start. Liczymy że dzięki tej dacie uda nam się coś zmienić, coś zacząć. Robimy plany, postanowienia, wyznaczamy nowe cele. Co zrobić żeby te plany i cele nie zostały zapomniane albo porzucone już na początku roku? Co zrobić żeby je wyznaczyć mądrze, żeby na koniec roku nie wyrzucać sobie, że się ich nie zrealizowało?

Plany na nowy rok, strona z  analizą roku 2018.

Plany i cele, szczególnie te noworoczne, mają to do siebie że często nie wytrzymują konfrontacji z rzeczywistością. Zapominamy o nich lub je porzucamy bo zwyczajnie nie mamy czasy, energii i motywacji, żeby przy nich wytrwać. Jak sobie z tym poradzić?

Od czego zacząć planowanie?

Do planowania dobrze jest się przygotować. Dobrym początkiem jest zawsze analiza tego co było. Czy to będzie ostatni rok, czy kwartał, czy też dłuższy odcinek czasu nie ma znaczenia. Istotne jest, żeby zobaczyć nasze sukcesy i to co nam się nie udało, zastanowić się co się przyczyniło zarówno do pozytywnych jak i negatywnych efektów. Wnioski z takiej analizy pomogą nam zrobić lepszy plan na kolejny okres. Dzięki niej będziemy wiedzieć co nas powstrzymuje, jakie nawyki nas hamują a jakie nam sprzyjają, poznamy kontekst, w którym łatwiej nam jest odnieść sukces, ale też okoliczności, które nam utrudniają dążenie do celu. Dlatego analiza jest taka istotna. Bez niej ciężko będzie nam, po pierwsze, wyznaczyć realne cele, a po drugie przy nich wytrwać.

Plany na nowy rok, strona z wizją.

Krok drugi – WIZJA

Wizja to taki element planowania, w którym możemy puścić wodze fantazji i zacząć spisywać swoje marzenia. Bo to o marzenia w wizji chodzi. Możemy zacząć od tego jak byśmy chcieli, aby nasze życie wyglądało za rok, za pięć lat, czy też w dalszej przyszłości. Możemy pisać o tym co jest dla nas ważne, jakiej pracy pragniemy, jak chcemy by wyglądała nasza rodzina, związek, grono przyjaciół, nasz poranek, południe i wieczór. Piszemy o wszystkim co jest nam bliskie i o czym marzymy.

Co dalej z planowaniem?

Obecnie moje planowanie odbywa się w różowym Planerze Pełnym Czasu od Oli Budzyńskiej, Pani Swojego Czasu. Lubię też korzystać przy planowaniu z jej wskazówek. Każda kobieta, która chcę się lepiej zorganizować powinna sprawdzić metody PSC.

Analiza i wizja to dopiero początek.

Ja lubię kiedy na dany kwartał mam wyznaczony jeden może dwa obszary, na których chcę się skupić. Łatwiej o efekty kiedy nasza uwaga jest skumulowana w jednym miejscu. Dlatego na każdy kwartał wyznaczam jeden główny obszar i wokół niego buduje główne cele.

Plany na nowy rok, strona z obszarami działania na poszczególne kwartały.

Dzięki analizie wiem co nie działało, co mi przeszkadzało w poprzednim okresie. Teraz przy wyznaczaniu celów na nowy rok mogę wziąć pod uwagę te czynniki i zastanowić się jak sobie z nimi poradzić, jak je zniwelować, jaką strategię obrać przy kolejnych działaniach. Mogę stworzyć sobie bardziej realny plan.

Plany na nowy rok, strona z kalendarzem rocznym.

Moje strony na Nowy Rok

Przy tworzeniu planu dobrze jest mieć ogląd na całość. Pomaga przy tym widok całego roku. Ja lubię mieć w jednym miejscu oznaczone co kiedy ma się dziać. Kiedy są dni wolne, kiedy wakacje, to pomaga planować inne projekty.

Plany na nowy rok, strona z celami na  pierwszy kwartał.

W poprzednim roku bardzo mi się spodobał sposób podziału celów zaproponowany przez Kasię z blaga worqshop.pl, która najpierw podzieliła cele kwartalne na kategorię:

  • Skończyć
  • Zrobić
  • Świętować
  • Nauczyć się
  • Zacząć

A następnie wyszczególniła cele dla poszczególnych sfer życia w obszarach:

  • Umysł
  • Duchowość
  • Relacje
  • Materialne (ciało, rzeczy)
  • Pieniądze

Tak też rozpisałam swoje cele w tym roku. Mam nadzieję, że realizacja pójdzie równie dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *