Planowanie końca roku
Do końca roku 2020 został kwartał. Jest to dobry moment na to aby podsumować ostatnie 9 miesięcy i zastanowić się co jeszcze możemy zrobić, żeby ten rok zakończyć z satysfakcją. Przed nami trzy miesiące, 13 tygodni. To wystarczająco czasu, żeby coś zaplanować i zrobić, wyznaczyć, i osiągnąć cel.
2020 to dziwny rok. Wiele rzeczy ważnych w styczniu już w marcu straciło na znaczeniu. Zamknięcie i strach związane z wirusem nie wpływały dobrze na realizację planów, marzeń i celów. Podróże trzeba było odłożyć. Spotkania również. Ludzie zostawali w domu. Miasta opustoszały. Nikt się nie spodziewał takiego obrotu rzeczy.
Była to też szansa żeby zajęć się sobą. Zastanowić się co tak na prawd ma znaczenie, co jest w życiu ważne i co się liczy. O ty m czasami warto pomyśleć. Teraz też jest na to dobry czas.
Koniec lata to dla mnie zawsze czas na refleksję. Jesień to ogólnie dobry czas na podsumowania, to czas zbierania plonów i robienia zapasów na zimę, także w sferze mentalnej.
Jesień wiąże się z długimi wieczorami. Można zacząć robić takie rzeczy, na które było szkoda czasu latem, kiedy to królowały aktywności na powietrzu, cieszenie się słońcem, grille, spacery. Teraz można usiąść, zawinąć się w ciepły koc, postawić obok herbatkę i celebrować jesienny czas.
Co można zrobić, żeby ten rok zakończyć z satysfakcją? Wymyśliłam kilka propozycji, z których sama coś wybiorę.
Po pierwsze:
Nauczyć się czegoś nowego:
- robienia na drutach / szydełku
- programowania
- inwestowanie na giełdzie
- obróbki zdjęć w Lightroomie
- pieczenia chleba
- brushlettteringu/kaligrafii
- medytacji
- rysowania
- planowania i realizacji celów
Z nauka nowych umiejętności wiąże się mój kolejny pomysł:
Wypracować nowy nawyk
Są różne głosy na temat tego ile czasu potrzeba na wypracowanie nawyku. Myślę że to bardzo indywidualna sprawa zależna od rodzaju nawyku i od indywidualnych predyspozycji osoby, która nad nawykiem pracuje. Są różne strategie na pracę z nawykami. Dobrze sprawdza się np. łączenie nawyków w pary. Nad czym można pracować jesienią?
- codzienne czytanie nawet fragmentu książki
- każdorazowe odkładanie rzeczy na miejsce
- chodzenie minimum 8000 kroków dziennie
- picie wody z cytryną i z miodem rano
- nawyk wdzięczności – zapisywanie każdego dnia za co czujesz wdzięczność.
W pracy z nawykami może pomóc moja kolejna propozycja:
Wziąć udział w wyzwaniu.
W Internecie można znaleźć ich sporo. Wystarczy poszukać takiego, które da Ci satysfakcję. Już w październiku na Instagramie dzieje się Inktober. Wyzwanie trwające 31 dni i polegające na codziennym rysowaniu tuszem rysunku – ilustracji do hasła przypadające na ten dzień. lista haseł jest dostępna od kilku dni, ale są też różne inicjatywy bardzie lokalne, które robią swoje wersje haseł na to wyzwanie. Dzięki takiemu wyzwaniu można, rozwinąć swój warsztat, poćwiczyć kreatywność, znaleźć grupę ludzi o podobnych zainteresowaniach. A obserwowanie twórczości innych i różnorodności interpretacji haseł, może być dodatkową motywacją do działania.
Może to też być projekt #100happydays. Fajny o tyle w okresie jesiennym, że jest skupiony na tym co miłego i fajnego spotyka nas każdego dnia. Zauważanie takich momentów z pewnością pozytywnie wpłynie na jesienny nastrój. Zaczynając teraz skończymy swoje 100happydays w okolicach Nowego Roku. To też będzie dobrym rozpoczęciem roku 2021.
Postanowiłam też spróbować siła w jednym dość dużym wyzwaniu, ale nie będę na razie o tym mówić.
Kolejna moja podpowiedź na to jak wykorzystać czas do końca roku to:
Przeczytać kilka wartościowych książek.
Podzielę się tu moją listą na długie jesienne wieczory i podróże pociągiem:
- Ograć nawyki Jadwigi Korzeniewskiej – jak pracę nad zmianą nawyków zamienić w grę.
- Zacznij od dlaczego Simona Sinek’a- o poszukiwaniu powodów działania, które prowadzą do sukcesu firm i ludzi.
- Dzieci i czas Oli Budzyńskiej (Pani Swojego Czasu) – o tym jak uczyć dzieci zarządzania czasem. Słyszałam że powinien ją przeczytać każdy rodzić, ale i nauczyciel.
- Włam się do mózgu Radka Kotarskiego – O różnych technikach uczenia się.
- Kobieta Niezależna Kamili Rowińskiej – o tym jak zostać kobietą sukcesu.
- Kobieta Asertywna Kamili Rowińskiej – o asertywności dla kobiet.
Jest to tylko kilka zaplanowanych przeze mnie tytułów na te 3 miesiące. Jestem przekonana, że coś jeszcze dojdzie do tej sterty.
Za 3 miesiące kończy się rok. Co zrobisz, żeby być z siebie dumną 31 grudnia?
Życzę Ci wspaniałego końca roku.